هیئت سرابی های مقیم مرکز (جوادیه)
همانا قیام من برای اصلاح امّت جدم بود و هدف مهم من امر به معروف و نهی از منکر است.امام حسین (ع)

مرتبه
تاریخ : دوشنبه 24 آذر 1393
آپلود عکس | آپلود | سایت آپلود عکس | اپلود عکس" alt="" />

ارسال توسط حیدر امیرپور

پدر و مادرم به فدایت اى رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم )، نوح (علیه السلام ) بر قوم خود نفرین كرد.
به این مطلب امتیاز دهید
0 0

 

به گزارش سرویس دینی جام نیوز، در جنگ احد دندان هاى جلو دهان پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم ) شكست و صورت شان شكافت ، اصحاب آن بزرگوار بسیار ناراحت شدند و از آن حضرت خواستند كه دشمن را نفرین كند، پیامبر فرمود:انى لم ابعث لعانا و لكنى بعثت داعیا و رحمه من ناسزاگو مبعوث نشده ام بلكه دعوت كننده و مایه رحمت مبعوث شده ام ، و سپس به جاى نفرین چنین دعا فرمود: اللهم اهد قومى لا یعلمون خدایا قوم مرا هدایت كن زیرا ناآگاه هستند.


عمر ابن خطاب به پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم ) گفت : پدر و مادرم به فدایت اى رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم )، نوح (علیه السلام ) بر قوم خود نفرین كرد و گفت : رب لا تذر الارض من الكافرین دیارا(سوره نوح آیه 26) پروردگار در روى زمین احدى از كافران را زنده مگذار، اگر تو ما را نفرین كنى همه ما به هلاكت مى رسیم ، اینك ببین كه صورتت مجروح و دندانهایت شكسته شده در عین حال به جاى نفرین براى دشمن دعا مى كنى .


این شیوه پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم ) كه جامع ارزش هاى اخلاقى و درجات نیكوكارى عالى و حسن خلق بزرگوارى و درجه عالى صبر و استقامت و حلم است ، خوب دقت كن تا آنجا كه به سكوت و بردبارى اكتفا نشده بلكه آن حضرت دشمنان را مورد لطف قرار داده و براى آنها دعا كرده است و با تغییر ((قومى )) یعنى قوم من علت محبت خود نسبت به آنها را آشكار نموده است و سپس از جانب آنها معذرت خواسته كه آنها ناآگاه هستند.(بحارالانوار ج 18 ص 245)

 ارسال توسط حیدر امیرپور
داخلی     خبر     مذهبی
# # #
توصیه مطلب
۰
سوره‌ای که تلاوتش موجب قبولی نماز و روزه می‌شود
پنجشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۱۰
مرجع : خبرگزاری فارس
هفدهمین سوره‌ای است که بر پیامبر نازل شده است و امام باقر(ع) درباره آن می‌فرماید: هر کس این سوره مبارکه را در نمازهای فریضه و نافله‌اش بخواند، خداوند نماز و روزه او را قبول می‌کند.
سوره‌ای که تلاوتش موجب قبولی نماز و روزه می‌شود
به گزارش افکارنیوز، در ادامه انتشار مفاهیم سوره‌های قرآن کریم که توسط حجت‌الاسلام «حمید محمدی» در برنامه فهم زبان قرآن رادیو قرآن بیان می‌شود به سوره مبارکه «ماعون» رسیدیم.

«ماعون» سوره‌ای است مکی که هفدهمین سوره‌ای است که بر پیامبر نازل شده و در مصحف شریف به عنوان صدو‌هفتمین سوره جای گرفته است.

 

 

ترجمه

به نام خدای بخشاینده مهربان

آیا دیدی کسی را که تکذیب می‌کند به‌شدّت دین را؟ (1) پس آن همان‌کسی است که به شدت از خود می‌راند یتیم را (2) و تشویق نمی‌کند بر غذا دادن به بینوا (3) پس وای بر این نمازگزاران! (4) کسانی که ایشان از نمازشان غافلان هستند (5) همان ‌کسانی که ایشان ریا می‌کنند (6) و منع می‌کنند کمک ناچیز را (7)

این سوره، هشدار بزرگی است به کسانی که در ظاهر، خود را دین‌دار و نماز‌گزار معرفی می‌کنند؛ اما با رفتارشان دین را تکذیب می‌کنند. چه رفتارهایی انسانِ نمازگزار را در زمره تکذیب‌کنندگانِ دین قرار می‌دهد؟

شرح واژگان کلیدی

 

 

سوره «ماعون » از سوره‌های مکی قرآن و به معنای «مال کم‌ارزشی» است که انسان نیاز چندانی به آن ندارد. درباره فضیلت این سوره در حدیثی از امام باقر(ع) آمده است: «هر کس این سوره را در نمازهای فریضه و نافله‌اش بخواند، خداوند نماز و روزه او را قبول می‌کند.»

در سال‌های نخست دعوت پیامبر(ص)، گروهی از مردم با شنیدن ندای توحید، ایمان آوردند و خود را مسلمان نامیدند؛ اما برخی از تازه مسلمانان، تغییر چندانی در رفتار خود نمی‌دادند یا در انجام دستورات دینی، کوتاهی می‌کردند. سوره ماعون به این حقیقت مهم اشاره کرده است که دینداری، تنها اعتراف به وجود خدا نیست، بلکه باید با اعمال صالح و ترک زشتی‌ها همراه باشد.

آیه نخست سوره ماعون، مسلمانانی را که در عمل پیرو مقررات الهی نیستند، نکوهش کرده است و اعلام می‌کند که چنین کسانی اصولاً دین خدا را باور نکرده‌اند.

آیات بعد به رفتارهای نادرست و غیر دینی این گروه به‌ ظاهر مسلمان اشاره می‌کند. اولین رفتار آنان، رعایت نکردن حقوق اقشار ضعیف جامعه است. روحیه آنها چنین است که اگر یتیمی از آنان تقاضای کمک و حمایت کند، با خشونت و تندخویی با او برخورد می‌کنند و به مشکلات و درد و رنج کسانی که در فقر شدید به سر می‌برند و از کسب معیشت عاجزند، توجه ندارند و نه خود به آنها کمک می‌کنند و نه دیگران را برای غذا دادن به این افراد مسکین و درمانده تشویق می‌کنند.

دومین نشانه رفتاری این افراد به ظاهر مسلمان، رعایت نکردن حق خداست. آنان نسبت به نماز بی‌توجه هستند و در به جا آوردن آن کوتاهی و سهل‌انگاری می‌کنند و نماز را تنها برای جلب نظر مردم و از روی ریا به جا می‌آورند.

برای این افراد مدعی دینداری، تنها خواسته‌ها و نیازهای شخصی خودشان مهم است و به درخواست‌های دیگران توجهی ندارند و برای حل مشکلات آنها اقدامی نمی‌کنند؛ از این رو آنها حتی اشیای کم ارزشی مانند نمک یا ظروف بدون استفاده را که به آن نیاز ندارند، از دیگران دریغ می‌کنند.

 

 

کد مطلب: 383483


ارسال توسط حیدر امیرپور
مشهد؛
معاون اماكن متبركه و امور زائرین آستان قدس رضوی از آمادگی حرم مطهر رضوی برای خدمت‌رسانی به 10 میلیون تشرف در دهه آخر صفر(دهه شفاعت) خبر داد.

معاون اماكن متبركه و امور زائرین آستان قدس رضوی از آمادگی حرم مطهر رضوی برای خدمت‌رسانی به 10 میلیون تشرف در دهه آخر صفر(دهه شفاعت) خبر داد.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران مشهد، محمود ممتاز در جمع خبرنگاران در خصوص برنامه‌های معاونت اماكن متبركه و امور زائرین آستان قدس رضوی در ایام شهادت حضرت رضا(ع) و دهه شفاعت گفت: به منظور خدمات‌رسانی بیشتر و بهتر به خیل عظیم عزاداران در اماكن متبركه از ساعت 10 صبح 27 آذر تا 7 صبح 3 دی وضعیت ویژه اعلام شده است.

وی با بیان اینکه در روزهای پایانی دهه آخر صفر به ویژه در شب و وز شهادت حضرت رضا(ع) 15 هزار تشرف هیئات مذهبی و حضور 6 هزار هیئت مذهبی در حوزه اماكن متبركه حرم مطهر رضوی پیش بینی شده است، افزود: به این منظور رواق‌های مباركه شیخ حرعاملی، كوثر، غدیر، طوسی، دارالحجه، دارالمرحمه و مقبره شیخ طبرسی برای عزاداری هیئت‌های مذهبی اختصاص یافته است.

ممتاز اضافه كرد: هیئت های مذهبی دارای پرونده برای اخذ مجوز عزاداری در حوزه اماكن متبركه حرم مطهر رضوی می‌توانند همه روزه از ساعت 7 تا 21 به مقبره شیخ محمد عارف (پیر پالاندوز) مراجعه كنند.

معاون اماكن متبركه و امور زائرین آستان قدس رضوی با اشاره به محدودیت‌های اعمال شده برای تردد هیئات مذهبی در حرم مطهر رضوی، عنوان كرد: مسیر بست شیخ طوسی ویژه تشرف هیئت‌ها و بست شیخ حرعاملی ویژه خروج هیئت‌های مذهبی در روزهای 30 آذر و 2 دی در نظر گرفته شده است ، همچنین صحن انقلاب اسلامی ویژه آقایان و سایر صحن های مقدس اماكن متبركه برای تشرف خانوادگی مهیاست رواق‌های مباركه نیز همانند روزهای قبل امكان تردد و استقرار خواهد داشت.

وی در ادامه با تاكید بر تقویت گیت‌های بازرسی برای تشرف هیئات مذهبی در این ایام خاص، بیان كرد: در دهه آخر صفر امسال رواق‌های مباركه دارالحجه و دارالمرحمه از ساعت 24 تا 4 بامداد برای عزاداری در اختیار هیئت‌های مذهبی قرار می‌گیرد.

ممتاز در ادامه با اعلام اینکه امسال نیز 35 ایستگاه صلواتی برای پذیرایی از زائران پیاده در نظر گرفته شده كه 12 ایستگاه برون شهری، 20 ایستگاه درون شهری و 3 واحد سیار خدمات فنی خواهد بود، افزود: این ایستگاه‌ها در مسیرهای جاده سنتو، ملك آباد، فریمان، شهر مشهد و با حدود 100 هزار متر مربع زمین و 25 هزار مترمربع فضای سرپوشیده آماده و تجهیز می‌شوند.

معاون اماكن متبركه و امور زائرین آستان قدس رضوی با اشاره به پذیرایی 300 هزار وعده صبحانه، ناهار، شام و میان وعده در ایستگاه‌های استقبال از زائران پیاده حضرت رضا(ع)، اظهار داشت : از جمله خدماتی كه در این پایگاه‌ها توسط خدام و خدمت یاران حرم مطهر حضرت رضا(ع) ارائه می‌شود می‌توان به خدمات اسكان، بهداشت و درمان، تأمین نیازمندی‌های ضروری زائرین، خدمات فرهنگی و مذهبی اشاره كرد.

ممتاز با بیان اینکه بن غذای متبرك حضرت بین زائرین پیاده در ایستگاه‌های صلواتی بصورت تصادفی پخش خواهد شد، ادامه داد: مهمانسرای حرم مطهر رضوی در 3 روز پایانی دهه آخر صفر میزبان 18 هزار زائر پیاده از راه‌های دور و نزدیك خواهد بود.

وی همچنین متذكر شد: همه هیئت‌های عزاداری كه دارای پرونده در دفتر رسیدگی به امور هیئت‌های مذهبی اماكن متبركه هستند و در این ایام به حرم مطهر مشرف می شوند نیز از غذای متبرك بهره‌مند خواهند شد.

معاون اماكن متبركه و امور زائرین آستان قدس رضوی با اشاره به اجرای دو موقوفه مهدی قلی خان قرایی و مرحوم غراب در ایام شهادت حضرت رضا(ع)، نیز عنوان كرد: همزمان با هفته وقف موقوفه مهدی قلی خان قرایی طی 10 شب 18 تا 27 ماه صفر از ساعت 18 الی 19:30 اجرا می‌شود و بیش از 6 هزار نفر از هیئت‌های نمونه، برتر و برگزیده تاسوعا، عاشورا، اربعین، 28 صفر و 29 صفر پارسال و نیز هیئت‌های شهرستانی كه در طول این دوره از دفتر هیئت‌های مذهبی كارت عزاداری دریافت كرده‌اند، در قالب این موقوفه پذیرائی می‌شوند و یادبودهایی به هیئت‌های نمونه، برتر و برگزیده اهدا خواهد شد.

ممتاز در ادامه این نشست از برگزاری اجتماع عظیم عزاداران رضوی 29 صفر همزمان با اقامه نماز ظهر و عصر در صحن جامع رضوی با حضور هیئت‌های مذهبی سراسر كشور و زائران و مجاوران حضرت رضا(ع) خبر داد و عنوان کرد:

برگزاری مراسم خطبه شب شهادت حضرت رضا(ع) نیز دوشنبه یكم دی پس از برگزاری نماز جماعت مغرب و عشاء در صحن انقلاب اسلامی صورت می‌گیرد.

ممتاز در پایان این نشست از برپایی فرش شمع تحت عنوان «شمع عزا در سوگ شفعاء» خبر داد و گفت: این فرش شمع برای نخستین بار با وسعت حدود 400 متر مربع و با استفاده از 8 هزار عدد شمع در حدفاصل باب الجواد و باب الرضا پهن می‌شود.

وی با بیان اینكه 16 جایگاه شمع در اطراف حوزه اماكن متبركه حرم مطهر رضوی برای اجرای آداب و رسوم سوگواری زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی در ایام شهادت حضرت رضا(ع) ایجاد می‌شود، خاطرنشان كرد: امسال سیاه پوشی اماكن متبركه حرم مطهر رضوی به صورت ویژه در عالی‌ترین سطح و به شكل خاص در صحن جامع رضوی انجام می‌شود.

انتهای پیام/ش/ن

ارسال توسط حیدر امیرپور

به مناسبت سالروز رحلت حضرت رسول اکرم (ص)و شهادت امام حسن مجتبی(ع)

رحلت حضرت رسول اکرم (ص),وفات حضرت رسول اکرم (ص)

رحلت حضرت رسول اکرم (ص)و شهادت امام حسن مجتبی(ع)
سلام بر تو ای فرستاده خوبی ها، ای مهربانترین فرشته خاک. تو از ملکوت آسمان به زمین فرا خوانده شدی تا انسان را با معنای واقعی اش آشنا کنی. تو، آفتاب روشن حقیقت بودی در شام تیره زندگی. از مشرق دلها برآمدی و اکنون، آسمان تب دار غروب جانگداز توست.
در سال یازدهم هجرت رسول اكرم (ص) در آخرین سفرحج (در عرفه)، در مكه و در غدیرخم، در مدینه قبل از بیمارى و بعد از آن در جمع یاران و یا در ضمن ‏سخنرانى عمومى، با صراحت و بدون هیچ ابهام، از رحلت ‏خود خبر داد. چنان كه قرآن رهروان رسول خدا (ص) را آگاه ساخته بود كه ‏پیامبر هم در نیاز به خوراك و پوشاك و ازدواج و وقوع بیمارى و پیرى مانند دیگر افراد بشر است و همانند آنان خواهد مرد. ادامه مطلب
ارسال توسط حیدر امیرپور
مرتبه
تاریخ : دوشنبه 24 آذر 1393
ارسال توسط حیدر امیرپور
مرتبه
تاریخ : دوشنبه 24 آذر 1393
آپلود عکس | آپلود | سایت آپلود عکس | اپلود عکس" alt="" />

ارسال توسط حیدر امیرپور
آپلود عکس | آپلود | سایت آپلود عکس | اپلود عکس" alt="" />

ارسال توسط حیدر امیرپور
کد خبر: 81424710 (4393447) | تاریخ خبر: 22/09/1393 | ساعت: 18:11|

برپایی آیین نخل برداری در برخی مناطق استان

یزد - ایرنا - در اربعین شهادت سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و سایر شهدای مظلوم دشت نینوا ، مراسم سنتی نخل برداری و شبیه گردانی در سطح مناطق مختلف حسینیه ایران (یزد) برگزار شد.

به گزارش ایرنا مردم ولایتمدار استان یزد روز شنبه در اکثر مناطق تابعه بر اساس یک رسم دیرینه، آیین نخل برداری برگزار کردند.

در این آیین های باشکوه ، دستجات عزادار نیز با حضور در سطح مساجد ، تکایا و حسینیه ها در اربعین شهادت حضرت سیدالشهداء (ع) به عزاداری و سوگواری پرداختند و عشق و ارادت عمیق خود را به شهدای کربلا ابراز داشتند .

همچنین در سطح برخی از حسنیه های بزرگ مناطق و شهرستان های تابعه استان ضمن قرائت زیارت عاشورا و سخنرانی ، مراسم تعزیه خوانی و شبیه گردانی برگزار شد .

مشابه این مراسم معنوی و بر اساس یک سنت دیرینه در اکثر مناطق روستایی دارالعباده استان باشکوه هرچه تمامتر برگزار شد .

برپایی آیین نخل برداری در طول ماه محرم و صفر در دارالعباده یزد از جایگاه خاصی برخوردار است .ک2

7536/650

انتهای پیام /*

ارسال توسط حیدر امیرپور
آپلود عکس | آپلود | سایت آپلود عکس | اپلود عکس" alt="" />

ارسال توسط حیدر امیرپور
آپلود عکس | آپلود | سایت آپلود عکس | اپلود عکس" alt="" />

ارسال توسط حیدر امیرپور
آپلود عکس | آپلود | سایت آپلود عکس | اپلود عکس" alt="" />

ارسال توسط حیدر امیرپور
آپلود عکس | آپلود | سایت آپلود عکس | اپلود عکس" alt="" />

ارسال توسط حیدر امیرپور
آپلود عکس | آپلود | سایت آپلود عکس | اپلود عکس" alt="" />

ارسال توسط حیدر امیرپور
آپلود عکس | آپلود | سایت آپلود عکس | اپلود عکس" alt="" />

ارسال توسط حیدر امیرپور
(تعداد کل صفحات:88)      [1]   [2]   [3]   [4]   [5]   [6]   [7]   [...]  

آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin