مسجد-وهیئت سرابی های مقیم مرکز (جوادیه)
همانا قیام من برای اصلاح امّت جدم بود و هدف مهم من امر به معروف و نهی از منکر است.امام حسین (ع)

مرتبه
تاریخ : شنبه 3 مهر 1395
[http://www.aparat.com/v/ldD7s]
Center


ارسال توسط حیدر امیرپور
  • seprator
  • کدخبر : 71497188
زمان دریافت خبر : شنبه 10 مهر 1395 ساعت 15:12

چالش های مسلمانان در پوتسدام آلمان
مسلمانان در پوتسدام تنها یک مسجد در اختیار دارند که این موضوع باعث به وجود آمدن بسیاری از مشکلات برای آنان و شهروندان آلمانی شده است.
به گزارش خبرنگار مهر، شهر پوتسدام واقع در ایالت براندنبورگ آلمان از جمله مناطق شرقی آلمان است که مسلمانان کمی در آن زندگی می کنند. در پی مهاجرت مسلمانان بسیار در سال گذشته به آلمان، تعداد مسلمانان این شهر نیز افزایش یافته است. پوتسدام تابحال تنها از یک مسجد برخوردار بوده و در پی افزایش نمازگزاران، نیاز به یک محیط بزرگتر دارد. اخیرا در مراسم نماز جمعه ای که در آن مسجد کوچک برگزار شد، تعدادی از افراد مجبور شدند تا در پیاده رو و بیرون از مسجد نماز خود را اقامه کنند.
این اقدام باعث تحریک برخی از افراد ناراضی و همچنین احزاب راست افراطی شده است. برخی از رهگذران با شکوه و گلایه با این موضوع برخورد می کنند و مخالف پررنگ شدن نقش اسلام و مسلمانان در جامعه آلمان هستند. برخی دیگر نیز هستند که با این موضوع کنار می آیند و تنها به حفظ چارچوب و مقررات از سوی مسلمانان تأکید می کنند. با این حال با به قدرت رسیدن حزب افراطی آلترناتیو برای آلمان، نگرانی های مسلمان در این شهر نیز افزایش یافته است.
گفته شده که برخی از اعضای این حزب راست گرا و افراطی با پخش نوشته هایی مردم را برای اعتراض و مخالفت با این مسجد دعوت کرده اند. سال گذشته شهردار پوتسدام با حضور در یکی از مرام های نماز جمعه در این مسجد قول داده تا یک مکان بزرگتر و مناسب تر در اختیار مسلمانان قرار گیرد. مکان فعلی در محل قبلی یکسالن خشک شویی ایجاد شده و بالای آن را یک آپارتمان مسکونی تشکیل داده است. از میان کسبه این محل، تنها یک مغازه از این مسجد شکایت کرده است که مورد قبول دادگاه قرار نگرفته است.

ارسال توسط حیدر امیرپور
:10 منتشر شده در مورخ: 1395/07/10 شناسه خبر: 911043
مدیرکل اوقاف گیلان:


گیلان میزبان مسابقات کشوری قرآن کریم شد/«هرگز از حمایت دین خود دست برنخواهم داشت» شعار سوگواره بصیرت عاشورایی
مدیرکل اوقاف گیلان ازبرگزاریِ مسابقات کشوری قران کریم از۲۵ تا ۷ام آبان درگیلان خبرداد وگفت: این مسابقات در رشته هایِ ترتیل، ابتهال، مفاهیم قرآن کریم، حفظ و اذان و دربخش های خواهران وبرادارن به ترتیب باحضور ۳۷۶ و ۴۶۵ نفر برگزار می شود.


ادامه مطلب
ارسال توسط حیدر امیرپور
زمان دریافت خبر : شنبه 10 مهر 1395 ساعت 15:40

گروه حوزه های علمیه: مسئول دبیرخانه شورای دین پژوهان کشور از برپایی 5 کرسی آزاداندیشی به مناسبت ماه محرم با حضور استادان حوزه و دانشگاه خبر داد.

آیت پیمان، مسئول دبیرخانه شورای دین پژوهان کشور در گفت و گو با خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) گفت: شورای دین پژوهان در راستای ارایه نظریات جدید و ارایه آخرین دستاوردهای علمی پژوهشگران حوزه و دانشگاه درباره عاشورا و در ادامه نشست های قبلی خویش، برگزاری این نشست ها را در دستور کار خود قرار داده است.
وی اظهار کرد: این موضوعات با توجه به اولویت های مورد نیاز امروز جامعه که ضرورت آن بیشتر حس می شود انتخاب شده و با حضور ارایه دهندگان و ناقدان مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
پیمان خروجی و ماحصل این نشست ها را منبع مفیدی برای مبلغان و طلاب برشمرد و گفت: خروجی این نشست های علمی به صورت مکتوب و فایل صوتی در سایت دین پژوهان قرار می گیرد همچنین در سایت های خبری نشر خواهد یافت.
وی از برگزاری 33 نشست علمی در سه سال اخیر خبر داد و افزود: 5 نشست علمی نیز به مناسبت ایام محرم در نظر گرفته شده است و چند نشست دیگر نیز در آخرین دهه ماه صفر برگزار می شود.
پیمان، عنوان کرد: «خشونت ستیزی و مبارزه با جمود در فرهنگ عاشورا» با حضور محمد جواد صاحبی در روز دوشنبه یکم محرم، «رویکردشناسی پژوهش های عاشورایی حوزه» با حضور نعمت الله صفری فروشانی در روز سه شنبه دوم محرم و «جهاد ابتدایی در اسلام» با حضور مهدی مهریزی در روز چهارشنبه سوم محرم برگزار می شوند.
وی افزود: «عاشورا از منظر روانشناسی اجتماعی» با حضور آذربایجانی در روز شنبه ششم محرم، «نقد تکفیر و جریانات تکفیری» با حضور قاسم جوادی در روز یکشنبه هفتم محرم را از دیگر نشست هایی است که به این مناسبت برگزار خواهد شد.
پیمان تصریح کرد: این نشست ها در روزهای یادشده از ساعت 19 در دبیرخانه دین پژوهان کشور ...ارسال توسط حیدر امیرپور
زمان دریافت خبر : جمعه 09 مهر 1395 ساعت 9:57

نگاه فاروقی به اسلامی سازی، تمدنی است/ توقف اسلامی سازی در ایستگاه تعارض علم و دین
گروه حوزه های علمیه: نشست علمی «واکاوی اندیشه های اسماعیل راجی فاروقی در زمینه اسلامی سازی علوم انسانی» با حضور دو تن از صاحبنظران و استادان دانشگاه در جامعه المصطفی(ص) تهران برگزار و در این نشست تاکید شد: زیرساخت ورود فاروقی به مبحث اسلامی سازی کاملا نهضت طلبانه، اصلاح طلبانه، تمدنی، اجتماعی و سیاسی است.
به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا)اسماعیل فاروقی، اندیشمندی فلسطینی الاصل است که در 1921 در فلسطین زاده شد، دروس مقدماتی دینی را نزد پدر و در مسجد آموخت و در سال 1936به کالج فرانسوی سن ژوزف رفته و مشغول تحصیل می شود. وی در سال 1948 وارد دانشگاه آمریکایی بیروت شده و یکسال بعد به آمریکا می رود و در دانشگاه ایندیانا و هاروارد به تحصیل در رشته فلسفه می پردازد. از سال 1964 تا 1968 قریب به چهار سال به تدریس در دانشگاه مگ گیل کانادا و دیگر مراکز علمی کراچی و قاهره می پردازد و در نهایت از سال 1968 تا 1986 در دانشگاه تمپل آمریکا کرسی استادی را در اختیار می گیرد. از وی حدود 25 کتاب و بیش از یکصد مقاله باقی مانده است.
ایشان در سال 1980 با حمایت عربستان سعودی و همکاری طه جابر علوانی و عبد الحمید ابوسلیمان موسسه ای با نام «المعهد العالمی للفکر الاسلامی» را تاسیس کرد. وی به همراه همسرش در سال 1986 در ایالت پنسیلوانیای آمریکا در منزل خود به قتل رسی. او از پیشگامان نظریه علوم اسلامی _ انسانی و از جمله کسانی بود که اسلامی سازی علوم انسانی را بررسی کرد و دیدگاه های او تأثیر بسزایی در فرایند شکل گیری نظریه های علم دینی داشته است. فاروقی همچون دیگر هم قطاران خود، راه حل عقب ماندگی مسلمانان را اصلاح نظام آموزشی و حاکمیت بخشیدن اندیشه و باور اسلامی بر این نظام آموزشی می داند و معتقد است از آنجا که این نظام متکی بر متون، ساختار و مدیریت مناسب آموزشی است، باید اسلامی سازی در همه این امور صورت گیرد. راهکار فاروقی در این باره، اصول پنج گانه اسلامی حاکم بر علم و نیز مراحل دوازده گانه تولید و تدوین متون است.
با توجه به اهمیت اسلامی ...

ارسال توسط حیدر امیرپور
زمان دریافت خبر : جمعه 09 مهر 1395 ساعت 9:50

منابع ثروت در حکومت مهدوی از کجا تأمین می شود؟!
در روایات آمده است زمانی که مهدی قیام کند، خدوند در قلب بندگان بی نیازی افکند. زمین گنجینه هایش را برای او خارج می سازد و وی مال و سرمایۀ بی شمار بین مردم پخش می کند.

خبرگزاری مهر ، گروه دین و اندیشه: ابوسعید خدری از پیامبر اکرم(ص) نقل نموده که فرمود «شما را به ظهور مهدی(عج) بشارت می دهم; زمین را پر از عدالت می کند همان گونه که از جور و ستم پر شده است. ساکنان آسمانها و ساکنان زمین از او راضی می شوند و اموال و ثروتها را به طور صحیح تقسیم می کند.
کسی پرسید: معنی تقسیم صحیح ثروت چیست؟ فرمود: به طور مساوی در میان مردم!
سپس فرمود: و دلهای پیروان محمّد(ص) را پر از بی نیازی می کند، و عدالتش همه را فرا می گیرد; تا آنجا که دستور می دهد کسی با صدای بلند صدا زند هر کس نیاز مالی دارد برخیزد، هیچکس ـ جز یک نفر بر نمی خیزد... [امام] دستور می دهد مال قابل ملاحظه ای به او بدهند، امّا او بزودی باز می گردد و پشیمان می شود که چرا آزمند و حریص بوده است.»(۱)
از امام محمدباقر (ع) روایت شده: «وقتی قائم اهل بیت قیام کند (امکانات) را به طور مساوی تقسیم می نماید و در رعیّت عدالت را برقرار می سازد، هرکس از وی اطاعت کند از خدا اطاعت نموده و هرکس نافرمانی او را بکند نافرمانی خدا را نموده است، ...اموال و ثروت های دنیا از درون و برون زمین نزد وی جمع آوری می شود و به مردم می گوید بیائید به سوی چیزی که به خاطر آن قطع رحم و خویشاوندی نمودید و برای آن خون های حرام ریختید و به علّت آن مرتکب محرمات خدا شدید. . . اینک بیایید و از این اموال آنچه می خواهید برای خود بردارید .
به هرکس به اندازه ای می دهد که قبل از او هیچ کس آن مقدار نداده است و زمین را پر از عدل و داد و نور گرداند،همانگونه که از ظلم و جور و شرّ پر شده است.»(۲)
و باز از امام محمد باقر(ع): «[اارسال توسط حیدر امیرپور
زمان دریافت خبر : جمعه 09 مهر 1395 ساعت 9:55

ده نکته ای که مدیر هیئت نباید از آن غافل باشد
شاید برای برخی «ماه محرم» صرفاً اولین ماه از سال های هجری قمری است؛ اما برای شیعیان شروعی فصلی دوباره در زندگی و خونی تازه در رگ های جامعه است.
خبرگزاری مهر ، گروه دین و اندیشه-میلاد امینی موحد: شاید برای برخی «ماه محرم» صرفاً اولین ماه از سال های هجری قمری است؛ اما برای شیعیان شروعی فصلی دوباره در زندگی و خونی تازه در رگ های جامعه است.
متداول ترین نوع عزاداری از سال های دور تاکنون برگزاری مراسم روضه است که از چهار رکن: بانی جلسه، سخنران جلسه، مداح و روضه خوان جلسه و مستمع جلسه تشکیل می شود. در این میان «بانی جلسه» نقشی محوری در برگزاری مراسم روضه دارد و بنا داریم در ده بخش نکاتی صمیمانه جهت برگزاری با کیفیت مراسم هیئت با محوریت «مدیر» یا «مسئول هیئت» تقدیم کنیم. باشد که با عنایت و عمل به این نکات و توصیه ها، همگان از حضور و شرکت در مراسم عزاداری شامل اجر و ثواب بیشتری شوند.
وقتی یک خادم «مدیر» می شود
بر پایی جلسه عزای سیدالشهدا با هر کیفیتی نیاز به یک مدیر دارد. مدیری که از «الف» تا «تاء تمتِ» مراسم را برنامه ریزی می کند.
اما قبل از هر چیزی باید بدانیم ارزش منصب مدیریت هیئت زمانی قیمتی است که فلسفه آن را بشناسیم.
مدیر هیئت شخصی است که در محرم بیش از بقیه به لطف و عنایت صاحب مجلس (امام حسین) نیازمند است و به این دلیل او را برای خادمیِ مستمعین و گریه کنان جلسه امام حسین دعوت می کنند.
صدهاهزار مثل سلیمان در این حرم
مشغول لحظه های شریف گدایی اند
پس یا مدیر هیئت نشوید یا بدانید که شما را انتخاب کرده اند. به جرأت می توان گفت فارغ از حجم فراوان کارهای اجرایی مدیریت هیئت به راحتی می توان معنوی ترین لحظات را در همین فعالیت ها یافت.
مدیران و خادمان هیات های مذهبی در گرایش و علاقه مندی مردم به اهل بیت علیهم السلام بسیار نقش دارند و نوع برخوردشان به خصوص ادب و تواضعشان ...

ارسال توسط حیدر امیرپور
مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 8 مهر 1395
احکام شرعی مربوط به سقط جنین
 
احکام شرعی مربوط به سقط جنین  
 
 
 
   

به گزارش تیار به نقل از بیتوته؛‌ در این گزارش حکم شرعی عمل سقط جنین (کورتاژ) را از منظر شرع و مراجع عظام تقلید مرور می‌کنیم.

آمار و ارقام نشان می‌دهد سالانه حدود 40 تا 50 میلیون جنین در سرتاسر جهان سقط می‌شود و بر اساس اعلام وزارت بهداشت میزان کورتاژ در ایران به 220 هزار مورد در سال می‌رسد. مدرنیزه شدن سبک زندگی، مشکلات اقتصادی و قبح روابط نامشروع همگی از دلایل رایج برای سقط نوزادان هستند. در این گزارش حکم شرعی عمل سقط جنین (کورتاژ) را از منظر شرع و مراجع عظام تقلید مرور می‌کنیم.
 
آیت‌الله خامنه‌ای:
سؤال: پزشکان متخصص می‏توانند از طریق استفاده از روشها و دستگاه‌های جدید، نواقص جنین در دوران بارداری را تشخیص دهند و با توجه به مشکلاتی که افراد ناقص ‏الخلقه بعد از تولد در دوران زندگی با آن مواجه می‏‌شوند، آیا سقط جنینی که پزشک متخصص و مورد اطمینان آن را ناقص‏ الخلقه تشخیص داده، جایز است؟

جواب: سقط جنین در هر سنّی به مجرّد ناقص‏ الخلقه بودن آن و یا مشکلاتی که در زندگی با آن مواجه می‏‌شود، جایز نمی‌‏شود.
 
سؤال: آیا از بین بردن نطفه منعقدشده‏‌ای که در رحم مستقر شده، قبل رسیدن به مرحله علقه که تقریباً چهل روز طول می‏کشد، جایز است؟ و اصولاً در کدامیک از مراحل ذیل سقط جنین حرام است:ارسال توسط حیدر امیرپور
مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 8 مهر 1395

محرم، حال و هوای بروجرد را حسینی کرد

محرم، حال و هوای بروجرد را حسینی کرد
شناسه خبـر : ۳۹۰۰ پنجشنبه ۸ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۵

این روزها در آستانه فرا رسیدن ماه محرم، حال و هوای بروجرد همانند سایر شهرها حسینی شده و عاشقان امام حسین(ع) خود را برای رسیدن ماه عزاداری آماده می کنند و شهر نیز یکپارچه سیاهپوش می شود.

به گزارش سفیر افلاک و به نقل از  بازتاب بروجرد محرمی دیگر از راه رسید، سلام امام حسین(ع)، سلام بر حضرت زینب(س)، سلام بر طفل  6 ماهه، سلام بر دختر سه ساله، سلام بر حضرت عباس(ع) و سلام بر همه یاران باوفای حسین(ع) و شهدای واقعه عاشورا.

 ادامه مطلب
ارسال توسط حیدر امیرپور
ن بار در کشور؛

نمایی از حرم امام حسین(ع) در بروجرد رونمایی می شود

نمایی از حرم امام حسین(ع) در بروجرد رونمایی می شود
شناسه خبـر : ۳۹۰۱ پنجشنبه ۸ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۶

مدیر گفت: بازسازی نمایی از حرم امام حسین(ع) به صورت ماکت در بروجرد رونمایی می شود که این نمای حرم با وسعت 400 متر ساخته و تا پایان ماه محرم در این قسمت از شهر قرار دارد.

به گزارش سفیر افلاک و به نقل از بازتاب بروجرد " علی خراسانی" مجری بازسازی نمایی از حرم امام حسین(ع) گفت: همه ساله در ایام محرم برنامه های مختلفی اجرا می شود که امسال بزرگترین نمای حرم امام حسین(ع) در 400 متر مربع و برای اولین بار در کشور، در میدان قیام بروجرد رونمایی  می شود.

 

 وی اضافه کرد: کار ساخت این نما توسط 50 نفر از هنرمندان و مهندسان در حال انجام است که از ابتدای محرم رونمایی خواهد شد.

 

 به گفته وی طبق برنامه ریزیهای انجام شده قرار است در عصر روز عاشورا همه عزاداران حسینی در میدان قیام و در کنار این ماکت گرد هم جمع شوند و به عزاداری بپردازند.

 

 خراسانی اظهار داشت: ساخت این نمای حرم به این اندازه برای نخستین بار است که در کشور اجرا می شود و در کنار این بازسازی، عکس ها و فیلم های محرم نیز در نمایشگری در معرض دید قرار داده می شود.

 

 وی از برگزاری همایش شیرخوارگان خبر داد و گفت: چند سالی است که همایش شیرخوارگان حسینی در سالن ورزشی ولایت برگزار می شد اما به دلیل استقبال خانواده و ازدحام جمعیت امسال قرار است این مراسم در فضای سالن ورزشی علی بیات واقع در خیابان فاطمی اجرا شود.

 

 به گفته وی حدود 10 هزار دست لباس برای شیرخوارگان شرکت کننده در این همایش در نظر گرفته شده است که این همایش جمعه هفته آینده همزمان با سراسر کشور برگزار می شود.

انتهای پیام/ارسال توسط حیدر امیرپور
مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 7 مهر 1395
زمان دریافت خبر : چهار‌شنبه 07 مهر 1395 ساعت 0:17

گروه مؤسسات قرآنی مردم نهاد: دوره های آموزش قرآن کریم مؤسسه فرهنگی ـ قرآنی امام رضا(ع) اهواز اعلام شد.
به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)، کلاس های آموزش قرآن رضوان، مؤسسه قرآنی امام رضا(ع) ویژه نوجوانان و بزرگسالان معرفی شد. بنابراین گزارش، دوره های آموزشی امروز سه شنبه، 6 مهرماه شامل آموزش صوت و لحن عملی بزرگسال توسط استاد کریمی از ساعت 18 تا 19، تجوید نظری بزرگسال توسط استاد کریمی در ساعت 19 تا 20، حفظ توسط استاد عابدی ساعت 19 تا21 است.
گفتنی است؛ این دوره های آموزشی در اهواز، کیانپارس،خیابان یکم شرقی، حسینیه امام رضا(ع) برپا می شود.

ارسال توسط حیدر امیرپور
مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 7 مهر 1395
  • 1287377
زمان دریافت خبر : چهار‌شنبه 07 مهر 1395 ساعت 0:17

گروه فعالیت های قرآنی: همزمان با گردهمایی مدیران مراکز و مؤسسات قرآنی از سوی دارالقرآن خانه کارگر طرح خانه قرآنیان رونمایی می شود.
به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) ، محمدصادق محسنی کبیر، دبیر اجرایی ستاد طرح خانه قرآنیان اظهار کرد: سازمان دارالقرآن خانه کارگر پیرو تفاهم نامه با مراکز مختلف رفاهی آماده خدمات رسانی به جامعه قرآنی «خانه قرآنیان» است.
وی در ادامه اظهار کرد: این خدمات شامل استراحتگاه ها و آپارتمان های اقامتی در شهرهای مشهد، شیراز، لنگرود، اصفهان، تبریز، سرعین و ...، استخرها ، سینماها، شهربازی ها و مراکز درمانی نظیر دندانپزشکی ها آزمایشگاه ها، بیمه تکمیلی، آموزشگاه های علمی است.
محسنی کبیر افزود: قابل ذکر است این گردهمایی با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سازمان تأمین اجتماعی و مدیران مراکز و مؤسسات قرآنی تشکیل می شود.
دبیر اجرایی ستاد طرح خانه قرآنیان در پایان خاطرنشان کرد:گردهمایی مدیران مراکز و مؤسسات قرآنی قرار است پنجشنبه، 8 مهرماه از ساعت 9:30 تا 14 در سالن سوره حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار می شود

ارسال توسط حیدر امیرپور
  • 71306705
زمان دریافت خبر : چهار‌شنبه 07 مهر 1395 ساعت 8:42

کانون خبرنگاران نبأ: شفا و کرامت و اعجاز واقعی اهل بیت(ع) را در مجالس محرم می بینیم و روضه و اشک برای اهل بیت(ع) سبکی و نشاط می آورد و موجب رفع اخلاق های بد می شود.

به گزارش کانون خبرنگاران ایکنا ، نبأ ، در این همایش حجت الاسلام والمسلمین مرتضی وافی، مدیر پژوهشکده امام حسین(ع) و مؤسسه خانه خورشید قم با بیان اینکه ما به رکن احساسی شور و شعور نیازمندیم و باید از رکن فهم و عاطفه و احساس به درستی بهره گرفت گفت: با معرفت، فهم، شعور، عقلانیت، فکر و اندیشه شکل می گیرد و اگر جریان استدلال و اهل اندیشه بودن و فکر و آگاهی در هیئت های مذهبی ما بالا برود ما شاهد دعواها و اختلافات نخواهیم بود و یقینا جهت بالابردن این شعور و آگاهی کار، کار منبری است و هیئت هایی که سخنران محور نیستند، باخته اند.
وی با بیان اینکه نشستن در پای مناقب اهل بیت(ع) را دست کم نگیریم افزود: شفا و کرامت و اعجاز واقعی اهل بیت(ع) را در مجالس محرم می بینیم و روضه و اشک برای اهل بیت(ع) سبکی و نشاط می آورد و موجب رفع اخلاق های بد می شود.
نقش مداحان در ایجاد انقلاب روحی در مخاطبان
مدیر پژوهشکده امام حسین(ع) با اشاره به نقش مداحان در ایجاد انقلاب روحی در مخاطبان اظهار کرد: مداحان و ذاکرین امروز باید دردها را بدانند و سراغ اشعار خوب روز بروند و در مسائل اجتماعی و ارزش های انقلابی ورود پیدا کرده و با تأثیر گذاری خود نفس بزنند و همه باید به خاطر امام حسین(ع) نسبت به سال قبل خوش اخلاق تر باشیم.
وی با مطرح کردن این مسأله که برنامه های هیئت ها باید ترکیبی باشد افزود: در هیئت می توان به معرفی کتاب و کتاب خوانی، تشویق به مطالعه و برگزاری مسابقه کتابخوانی همراه با اهدای جوایز، پخش کلیپ، اجرای نمایش و سرودهای مذهبی، برگزاری نمایشگاه های مختلف، فضاسازی هیئت ها از لحاظ نور،صدا و ... را نیز به جهت تاثیرگذاری بر مخاطب دربرنامه ها گنجاند و ...ارسال توسط حیدر امیرپور
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 6 مهر 1395
زمان دریافت خبر : سه‌شنبه 06 مهر 1395 ساعت 9:55

گروه اندیشه: بررسی آیات قرآن از نگاه نهان نگاری مؤید آن است که تناسب الفاظ، ظاهر و عبارات با معنا، حقیقت و طبیعت در قرآن وجود دارد و با این رویکرد پیام های خاصی از قرآن به دست می آید.

به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا )، امروزه مطالعات بین رشته ای قرآن کریم جایگاه خاصی پیدا کرده است و از زوایای مختلفی به مطالعه و بررسی تخصصی قرآن از نگاه سایر رشته ها علمی توجه می شود. از جمله این مطالعات، پژوهش هایی است که در حوزه اعجاز لفظی قرآن انجام شده یا در حال انجام هستند. یکی از این رشته های مرتبط با اعجاز لفظی قرآن، رشته نهان نگاری (Steganography) است. نهان نگاری علم پنهان کردن اطلاعات در بین اطلاعات دیگر است.
علی دلیلی، دبیر کل سابق فناوری اطلاعات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال های اخیر به بررسی قرآن از منظر نهان نگاری پرداخته است. وی در گفت و گو با ایکنا درباره تعریف نهان نگاری گفت: در نهان نگاری اطلاعات با هم ترکیب نمی شوند، بلکه موقع نوشتن اطلاعات پیام های خاصی به شکلی مشخص در نقطه های معینی قرار داده می شوند. به عنوان نمونه، حرف اول کلمات دوم جملات یک در میان اگر پشت سرهم نوشته شوند، پیام خاصی می شود. به بیان دیگر، یک پیام خاصی از آن دریافت می شود.
تناسب الفاظ و عبارات قرآن با حقیقت
وی در ادامه افزود: اگر ما به قرآن هم از این زاویه نگاه کنیم ممکن است به اطلاعات خوبی دست یابیم و موارد متعددی از تناسب لفظ و عبارات و ظاهر با معنا، حقیقت و طبیعت پیدا می شوند. کلمه «وحید» به معنای «تنها» فقط یک بار در قرآن آمده و به کار گرفته شده است. لازم به ذکر است هیئت و مشتقات و مصدر «وحد» آن مطرح نیست و فقط کلمه «وحید» مطرح است. مثال دیگر، واژه های «أزواجنا»، «أزواجکم» و «أزواجهم» است که اگر تعداد آنها شمرده شوند، اعداد زوج و جفت مانند دو، چهار، و شش و از این قبیل اعداد به دست می آید. «سبع سماوات» یا ...ارسال توسط حیدر امیرپور
امام صادق علیه‌السلام در سخنی گران بها سه وظیفه زمامدار درباره خواص و عوام را بیان فرموده‌اند که از آن جمله، ایجاد الفت میانه همه آحاد جامعه است.
امام جعفر صادق علیه‏ السلام فرمودند:
سـه چیز اسـت کـه بـر زمامدار واجب است درباره خواص و عوام رعایت کند:
پاداش نیکوکار را به نیکى دادن تا بر رغبت مردم به کارهاى نیک افزوده شود
پوشاندن گناهان بدکار تا توبه کند و از گمراهى و انحراف خود برگردد
و ایجاد الفت میان همه آنان از طریق احسان و رعایت انصاف و داد.

متن حدیث:

الإمامُ الصّادقُ علیه‌‏السلام: ثَلاثَةٌ تَجِبُ على السُّلطانِ لِلخاصَّةِ و العامَّةِ: مُکافأةُ الُمحسِنِ بالإحسانِ لِیَزدادُوا رَغبَةً فیهِ، و تَغَمُّدُ ذُنوبِ المُسیءِ لِیَتُوبَ و یَرجِعَ عَن غَیِّهِ (عَتبهِ)، و تَألُّفُهُم جَمیعا بالإحسانِ و الإنصافِ.

 

«تحف العقول،صفحه319»ارسال توسط حیدر امیرپور
وزیر کشور از زائران خواست تا بدون ویزا برای رفتن به عتبات عالیات به مرزها مراجعه نکنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز سه شنبه که به منظور بازدید از پایانه مرزی شلمچه و آگاهی از روند اقدامات انجام شده در مرز شلمچه برای آماده سازی تردد زائران اربعین، وارد فرودگاه بین المللی آیت الله جمی (ره) آبادان شد، در جمع خبرنگاران افزود: به منظور همکاری و فراهم آوردن شرایط بهتر زائران قرار است امروز بازدیدهایی را از مرز شلمچه، چذابه و مهران داشته باشیم و در نهایت با بررسی تمام جوانب، تصمیمات لازم به منظور تسهیل در تردد زائرین اربعین حسینی گرفته شود.

وی، اولویت نخست و اصلی وزارت کشور را امنیت زائرین دانست و اظهار کرد: هماهنگی های لازم با طرف عراقی صورت گرفته و تمام شرایط در این خصوص مهیا است.

رحمانی فضلی با تاکید به اینکه اخذ ویزا برای انجام مراسم اربعین امسال ضروری است، تصریح کرد: مراکز صدور ویزا را افزایش داده ایم و مقرر شد، زائرین از مراکز استانها ساماندهی شوند به همین دلیل از تمام کسانی که قصد سفر به عتبات عالیات در ایام اربعین را دارند تقاضا داریم بدون ویزا به مرزها مراجعه نکنند.

وی تمامی اقدامات انجام شده در این مورد را ناشی از تجربه دو سال گذشته دانست و به زائران اربعین حسینی توصیه کرد به منظور تسهیل در برگشت از کشور عراق سعی کنند در کربلا و نجف توقفی کوتاه داشته باشند.

به گزارش خبرنگار مهر، وزیر کشور در بدو ورودش به فرودگاه آبادان مورد استقبال رسمی از سوی استاندار خوزستان، فرماندار ویژه آبادان و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند قرار گرفت.

 

 ارسال توسط حیدر امیرپور
(تعداد کل صفحات:239)      [1]   [2]   [3]   [4]   [5]   [6]   [7]   [...]  

آرشیو مطالب
صفحات جانبی
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ