هیئت سرابی های مقیم مرکز (جوادیه)
همانا قیام من برای اصلاح امّت جدم بود و هدف مهم من امر به معروف و نهی از منکر است.امام حسین (ع)

مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 27 فروردین 1393


ارسال توسط حیدر امیرپور
مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 27 فروردین 1393

فاطمه زهرا علیها السلام بانوى دو سرا به هنگام ظهور اسلام و پس از بعثت پدرش پیامبر اكرم و در آن هنگام كه قیام حیاتبخش اسلام بتازگى ظهور نموده و بر پایگاههاى پیروزى گام مى‏گذاشت،چشم به این جهان گشود.

فاطمه الموده،ص 197،ارجح المطالب،ص 239،وسیلة المآل،ص 78.

10.بحار الانوار،ج 43،ص 2.روایت‏سخن گفتن فاطمه علیها السلام با مادرش را برخى از علماى اهل سنت نیز نقل كرده‏اند.براى آگاهى بیشتر ر.ك:عبد الرحمان صفورى شافعى در«نزهة المجالس‏»،ج 2،ص 227»،قندوزى حنفى در«ینابیع الموده‏»،ص 198،حسن بن مولوى در«تجهیز الجیش‏»ص 99 (مخطوط) ،شعیب ابو مدین بن سعد مصرى در«روض الفائق) ،ص 214.براى توضیح بیشتر در زمینه روایاتى كه علماى عامه نقل كرده‏اند،ر.ك:به احقاق الحق،ج 10،ص 12.

11.بحار الانوار،ج 43،ص 3،ر.ك:ذخائر العقبى،ص 44،ینابیع الموده،ص 199،وسیلة المآل،ص 77 نزهة المجالس،ج 2،ص 227،احقاق الحق،ج 10،ص 13.

مظهر ولایت ص 232

سید اصغر ناظم زاده قمىادامه مطلب
ارسال توسط حیدر امیرپور
مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 27 فروردین 1393

اشعار ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)

 


ادامه مطلب
ارسال توسط حیدر امیرپور
مرجع : سایت خبری مشرق
همیشه از پسرش حرف زده اند. از پسری که برای حفظ امام زمان خویش، با تمام وجود جنگید و هرگز خواسته ی خود را بر خواسته او مقدم نکرد.
به گزارش افکارنیوز، ابوالفضل العباس(سلام الله علیه) مردی است که رشادت های او تنها در چند روز حادثه کربلا شهره جهانیان است. این بود که تصمیم گرفتم به مناسبت سالگرد وفات مادر این شیرمرد تاریخ تشیع، به سراغ یکی از محققان حوزه بروم و زوایای پنهان زندگی این بانوی کرامت را به بحث بنشینم.

گمان می کردم شاید تحریف های تاریخی، حرف زیادی برای گفتن نگذارند، ولی این استاد حوزه نکاتی را برایمان بیان کرد تا بدانیم بانوان شیعه چگونه می توانند پیرو خط امام زمان خود بوده و پیشروی دین را بر خواسته های خود مقدم دارند.

«حجت الاسلام و المسلمین استاد عبدالحسین بندانی نیشابوری» ساعتی از وقت مطالعاتی خود را با رویی گشاده به خبرگزاری حوزه اختصاص داد تا برای ما از بانو «ام البنین(سلام الله علیها)» سخن گویند.

رؤیایی که حضرت ام البنین(س) دید

استاد بندانی که از خطبای مطرح قم می باشند، صاحب کتب متعددی از جمله "ادب زیارت، معرفت زائر" به دو زبان فارسی و هندی، "اشک حسینی سرمایه شیعه"، "ریحانه کربلا"، "غدیر، عید دعا و محبت" و "۱۳۳ حدیث نورانی از امام حسین(علیه السلم) " هستند. ضمن حضور فعال در کرسی تدریس، "تقویم شیعه" را به دو زبان فارسی و عربی تدوین نموده اند.

*با تشکر از وقتی که به ما داده اید، لطفا در ابتدا درباره اصل علت اهمیت پرداختن به زندگی و شخصیت حضرت ام البنین(سلام الله علیها) بفرمایید.

سخن گفتن پیرامون حضرت ام البنین(سلام الله علیها) به یک فرصت وسیع نیاز دارد و باید بهاء خاصی به آن داده شود.

کتاب هایی با عنوان " ام البنین سیدة النساء العرب " یا " ام البنین سیدة النساء العرب و العجم " درباره شخصیت ایشان نوشته شده است؛ زیرا بین زوجات امیرالمومنین(علیه السلام) بعد از حضرت زهرا(سلام الله علیها)، اهمیت خاصی نسبت به شخصیت ایشان از جهات مختلف وجود دارد. و علت این اهمیت از جهات مختلف همچون: مربی علمدار کربلا، مادرخوانده امام حسن(علیه السلام) و امام حسین(علیه السلام) و زینبین(سلام الله علیهما) و همسر امیرالمومنین(علیه السلام) از ویژگی‌‌های بارز و منحصر به فرد ایشان است.

ایشان تا زمانی که زنده بودند با گریه های خود، و مجالس عزایی که برای شهادت امام حسین(علیه السلام) در مدینه برپا می‌کردند، باعث تعظیم بعضی شعائر شدند.

*حال به اصل و نسب این بانو بپردازیم. ایشان در چه خاندان و قبیله ای رشد یافتند و پدر و مادرشان که بودند؟

نام ایشان فاطمه است. پدر وی «حزام بن خالد» از قبیله "بنی کلاب" و مادرش «لیلا بنت شهید بن عامر» می‌باشد.

درباره قبیله مادری و پدری ایشان نیز باید نکاتی عرض کنم. زیرا این مادر و پدر نیز خود از قبایل بسیار اخلاقی در پیش از اسلام و مشهور بودند" بنی کلاب " از جهات مختلف همچون داشتن مقام های مهم در قبل از اسلام و همچنین شجاعت و پهلوانی در عرب شهره بودند، می دانید که اعراب به شعر گفتن معروف بودند و البته پیش از اسلام در اشعار خود از حشویات و امور لهوی زیاد سخن می گفتند به اندازه ای که بعضی از آن ها حتی قابل ذکر هم نیست. اما در سروده های شاعران این قبیله، اثری از اشعار رکیک نیست.

*بیان داشتید که قبیله " بنی کلاب " از لحاظ رفتارهای اجتماعی در قبل از اسلام نیز برجسته بودند. لطفا مثال هایی در این مورد ذکر بفرمایید.
 

 


ادامه مطلب
ارسال توسط حیدر امیرپور
مرتبه
تاریخ : یکشنبه 24 فروردین 1393
 
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۴
 
تحلیلگر تاریخ اسلام گفت: مروان‌بن حکم آن پیر بنی‌امیه که از دشمنان سرسخت اهل بیت(ع) بود، به بقیع یا پشت در خانه خانم ام‌البنین(س) می‌آمد، به نوحه‌ها و مرثیه‌های سوزناک این بانوی بزرگوار گوش می‌داد و می‌گریست.
به گزارش جهان، محمدحسین رجبی دوانی استاد دانشگاه به مناسبت سالروز وفات حضرت ام‌البنین(س) گفت: بانوی بزرگوار جناب ام‌البنین(س) یکی از همسران امیرالمؤمنین(ع) است که به سبب فضایل شخصی و معرفتی نسبت به ساحت امامت و ولایت، در تاریخ اسلام و شیعه جایگاه برجسته و خاصی پیدا کرده است.

وی اظهار داشت: درباره چگونگی ازدواج ایشان با امیرالمؤمنین(ع) بنا به نقل بسیار معروف و مشهور، حضرت علی با برادر خویش عقیل‌بن ابی‌طالب مشورت کرد و از آنجایی که عقیل، نسب‌شناس برجسته‌ای بود و نسبت به تمامی قبایل مختلف عرب شناخت داشت، حضرت با او مشورت کرد که همسری از خانواده‌ای اصیل که به دلاوری مشهور باشد و بتواند فرزندان دلاوری به دنیا آورد را به او معرفی کند که عقیل هم به حضرت امیر(ع) عرض کرد من «فاطمه کلابیه» از قبیله بنی کلاب را به شما معرفی می‌کنم چرا که در میان عرب، دلیرتر از مردان بنی‌کلاب وجود ندارد و حضرت علی(ع) با این بانو که دختر خالد کلابی بود ازدواج کرد.

این کارشناس تاریخ عنوان کرد: از این بانو چهار فرزند پسر به نام‌های عباس، عبدالله، جعفر و عثمان متولد شدند. اما اینکه ام‌البنین(س) در واقعه کربلا حضور داشت علت آن را نمی‌دانیم چه بسا شاید بنا بر مصلحت و یا نظر خود حضرت سیدالشهداء(ع) بود که در مدینه باقی بماند و در پایان این حرکت عظیم که شهادت رقم خورده بود نمی‌خواست که وقتی چهار فرزندش به شهادت می‌رسند شاهد صحنه شهادت فرزندانش باشد.

وی خاطرنشان کرد: حضرت ام‌البنین(س) و شرح حال موقعیت ایشان بسیار محدود و مختصر است که نه سال تولد آن بزرگوار را به درستی می‌دانیم و نه سال رحلتش را و شاید به همین دلیل است که اطلاعات ما محدود بوده و از علت دقیق عدم حضور ایشان در کربلا نیز مطلع نیستیم.

رجبی دوانی اظهار داشت: اما در واقعه کربلا و در ارتباط با عکس‌العمل آن بانوی بزرگوار با شنیدن خبر شهادت حضرت سیدالشهداء(ع) و یارانش نکته ای داریم که دلالت بر معرفت آن بانوی بزرگوار می‌کرد که نسبت به جایگاه امامت داشت.

وی تصریح کرد: در نقل‌ها آمده است که وقتی ام‌البنین(س) از کاروانی خبر فاجعه کربلا را شنید و کسی می‌خواست خبر شهادت فرزندش را به او بدهد ام‌البنین(س) گفت ابتدا از حسین(ع) برایم بگویید و چون شنید چهار فرزندش همراه امام حسین(ع) به شهادت رسیده‌اند گفت ای کاش همه فرزندانم و همه آنچه در روی زمین است فدای حسین می‌شد و آن حضرت زنده می‌ماند.

این تحلیل‌گر تاریخ اسلام ادامه داد: در تاریخ داریم که این بانوی جلیل‌القدر در سوگ حضرت سیدالشهداء(ع) و فرزندانش به قبرستان بقیع می‌رفت و در آنجا با دلخراش‌ترین صحنه‌ها و با خواندن مرثیه‌های سوزناک چنان فضایی را ایجاد می‌کرد که مردم نزد او گرد آمده و به مرثیه‌های او گوش می‌دادند و همراه با هم می‌گریستند.

وی گفت: همچنین مروان‌بن حکم آن پیر بنی‌امیه که از دشمنان سرسخت اهل بیت علیهم‌السلام و حاکم مدینه در آن موقعیت بود، او نیز می‌آمد در بقیع یا در پشت درب خانه خانم ام‌البنین(س) به نوحه‌ها و مرثیه‌های سوزناک این بانوی بزرگوار گوش می‌داد و می‌گریست.

رجبی دوانی خاطرنشان کرد: تمام این موارد متقن و مورد اعتماد مطالبی بود که ذکر شد اما مواردی هم در برخی از منابع متأخر درباره ایشان داریم که چون در منابع اصلی و دست اول ذکر نشده نمی‌توان به آنها اعتماد کرد.
منبع: فارس


ادامه مطلب
ارسال توسط حیدر امیرپور
مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 21 فروردین 1393


ارسال توسط حیدر امیرپور
مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 21 فروردین 1393


ارسال توسط حیدر امیرپور
مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 21 فروردین 1393


ارسال توسط حیدر امیرپور
مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 20 فروردین 1393
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ - ۲۰:۰۶
آیت الله نوری همدانی در پاسخ به استفتای جمعی از مقلدان گفت: کسانی که احتیاج ندارند یارانه نگیرند .

بنا به اعلام دفتر آیت الله نوری همدانی متن استفتاء و پاسخ آن به این شرح است: با توجه به تاکید دولت برای انصراف مردم از دریافت یارانه ، آیا دریافت یارانه نقدی برای کسانی که دارای تمکن مالی بوده و نیازمند به استفاده از این مبلغ نیستند جایز است ؟

آیت الله نوری همدانی در پاسخ اعلام کرد : این قبیل اموال که در تحت اختیار دولت محترم قرار دارد بیت المال است و لازم است که مسئولین محترم حکومت اسلامی بیت المال را در راه تامین احتیاجات ملت مصروف نمایند.

احتیاجات باید دسته بندی شود و اولویت بندی ها بر اساس الاهم فالاهم مورد توجه کامل قرار بگیرد و با توفیق خدواند مصروف شود و از این راه خدمت رسانی انجام بگیرد .
بنابر این چون معیار و ملاک صرف بیت المال در راه تامین نیازمندی هاست لذا کسانی که احتیاج ندارند نباید بگیرند .

آیت الله سبحانی: دریافت یارانه برای متمکنان جایز نیست     

آیت الله سبحانی تاکید کرد : کسانی که درآمد لازم دارند گرفتن یارانه جایز نیست .

آیت الله سبحانی امروز در گفتگو با خبرنگار واحد مرکزی خبر در خصوص ثبت نام مردم در مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه ها افزود : اصولاً وجوه یارانه بیت المال است و بیت المال مال کسانی است که استحقاق آن را داشته باشند .

آیت الله سبحانی گفت : فقرا و کسانی که درآمدشان کم است مسلماً برای آنها گرفتن یارانه حلال است و اما کسانی که به مقدار شأن خود درآمد دارند مسلماً شرایط دریافت یارانه را ندارند و گرفتن یارانه برای اینها جایز نیست .

آیت الله سبحانی افزود : من فکر می کنم بیش از نیمی از مردم ( غیر از طبقه کارگر در روستاها ) به اندازه ای که شأن آنها است تمکن دارند و به یارانه نیاز ندارند ، لذا باید احتیاط کنند و به مقداری که لازم است بگیرند و آنهایی که لازم نیست به دیگران واگذار کنند .


ارسال توسط حیدر امیرپور
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 19 فروردین 1393


ارسال توسط حیدر امیرپور
آئین خطبه‌‏خوانی حضرت زهرا (س) در سالروز شهادت مظلومانه آن حضرت در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر حضرت معصومه (س) با حضور تعداد زیادی از زائران و مجاوران برگزار شد.
کد خبر: ۳۸۱۲۷
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۵:۳۴


ادامه مطلب
ارسال توسط حیدر امیرپور
مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 14 فروردین 1393

همزمان با سالروز شهادت بانوی دو عالم ، حضرت فاطمه (س) ، جمعی از عاشقان و عزاداران فاطمی با تجمع در میدان هفت تیر به عزاداری پرداختند.

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر ، در این مراسم هیئت های مذهبی با مرثیه سرایی اهل بیت به عزاداری حضرت صدیقه طاهره ، فاطمه الزهرا (سلام الله علیها) پرداختند.

محمد کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران نیز در این مراسم به بیان فضایل اخلاقی حضرت فاطمه (س) پرداخت.

وی گفت: حضرت فاطمه (س) در برابر ولایت مطیع بودند ، هم اطاعت کردند و هم با دشمنان حضرت علی (ع) هم کلام نشدند(حرف نزد) و این تاکتیک مبارزه تا قیام قیامت باقی خوهد ماند.

حجت الاسلام و المسلمین صدیقی در بخش دیگری از سخنانش افزود: تا جان داریم فاطمه گونه از آرمان های شهدا و ارزش های دینی در مقابل استکبار دفاع می کنیم.

همچنین همزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه الزهرا(س) در دیگر میادین شهر تهران نیز هیئت های مذهبی با تجمع به عزاداری پرداختند.


ارسال توسط حیدر امیرپور
کد خبر: ۳۸۹۹۶۸
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۸:۴۳ - 02 April 2014

گزیده‌ای از سخنان مفسر بزرگ قرآن حضرت آیت الله جوادی آملی در سالروز شهادت آن حضرت با عنوان" ابعاد علمی و عملی شخصیت حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله‌علیها)" به محضر علاقمندان تقدیم می‌شود:ادامه مطلب
ارسال توسط حیدر امیرپور
مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 13 فروردین 1393
خانه حضرت علی (ع) در کوفه را اینجا ببینید.
به گزارش حوزه فرهنگی باشگاه خبرنگاران، خانه حضرت علی (ع) در کوفه را اینجا ببینید.
 
 
 
ارسال توسط حیدر امیرپور
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 12 فروردین 1393


ارسال توسط حیدر امیرپور
(تعداد کل صفحات:58)      [1]   [2]   [3]   [4]   [5]   [6]   [7]   [...]  

آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin