هیئت سرابی های مقیم مرکز (جوادیه)
همانا قیام من برای اصلاح امّت جدم بود و هدف مهم من امر به معروف و نهی از منکر است.امام حسین (ع)

مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 1 بهمن 1393


ارسال توسط حیدر امیرپور
شناسه خبر : 109204
93/11/4 - 12:33 -
اصلا نگران نباشید، همه انسانها به بهشت می روند/آقامیری :عذاب قیامت تهمتی ناروا به خداوند است!
فیلم هایی که به غلط دست به دست می شوند؛

اصلا نگران نباشید، همه انسانها به بهشت می روند/آقامیری :عذاب قیامت تهمتی ناروا به خداوند است!

تبلیغ دین، بیش از هر چیز نیازمند فهم صحیح دین است. اگر تبلیغ بر اساس برداشتهای خطا و یا التقاطی از دین بنا نهاده شود؛ نه تنها موجب رشد دین نخواهد شد بلکه بیشترین ضربه را به دین وارد خواهد کرد.ادامه مطلب
ارسال توسط حیدر امیرپور
من ۱۳۹۳ - ۲۱:۵۵
در پی استقبال بی‌نظیر از کتاب مستطاب «مفاتیح الحیات» نوشتۀ عالم بزرگوار آیت الله جوادی آملی برآن شدیم تا هرشب بخشی از مطالب آن را پیشکش کاربران عزیز باشگاه شبانه کنیم.
پیامبر(ص) غذای داغ نمی‌خورد تا سرد شود و می‌فرمود: خدا به شما آتش نخورانده است. غذای داغ برکت ندارد پس آن را سرد کنید و آن حضرت هرگاه غذا می‌خورد بسم‌الله می‌گفت.

انس می‌گوید: هرگز رسول خدا(ص) از  غذایی بدگویی نکرد، اگر غذایی را می‌پسندید آن را می‌خورد و اگر غذایی را نمی‌پسندید، نمی‌خورد.

رسول خدا(ص) سیر، پیاز، تره‌فرنگی و عسل آغشته به شیره‌ای که از درخت، در شکم زنبور می‌ماند، نمی‌خورد زیرا بوی آن در دهان می‌ماند.
پیامبر اکرم(ص) ساده و محقّر بر سر غذا می‌نشست و هرگز آروغ نمی‌زد و دعوت آزاد و برده را می‌پذیرفت، هر چند بر غذایی که از پاچه و سیراب تهیه می‌شد! هدیه را می‌پذیرفت، هر چند جرعه‌ای از شیر باشد و آن را می‌خورد؛ ولی صدقه نمی‌خورد.
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید


ارسال توسط حیدر امیرپور
مرتبه
تاریخ : شنبه 4 بهمن 1393
هزینه‌هایی که این روزها "متوفی" برای برگزاری مراسم ترحیم بر روی دست بازماندگان خود می‌گذارد، در نوع خود جالب توجه است.
به گزارش صبحانه، این روزها جاذبه‌های مالی و رنگین شدن مراسم‌های ترحیم تا جایی پیش رفته است که بسیاری از افراد به مشاغلی از قبیل خدمات‌دهی این گونه مراسم گرایش یافته‌اند. از طرفی مشکل بیکاری در کشور، رشد مشاغل کاذب را دو چندان کرده و عده‌ای از فرط بیکاری و برای تامین هزینه‌های گذران زندگی خود مجبور به تصدی مشاغل نوظهور اما درآمدزا می‌شوند.

اجرای گروه‌های موسیقی عرفانی، ارائه سیستم‌های صوتی، میزهای تشریفاتی و یادبود، حجله، فرش و ظروف مجلل، تنها بخشی از خدمات شرکت‌های برگزار کننده مراسم ترحیم است. اما نکته قابل توجه افرادی هستند که در ازای دریافت حقوق روزمرد و یا توافقی، ساعاتی را در نقش میهمان در جمع اقوام متوفی حضور پیدا می کنند.

مدیر یکی از شرکت‌های برگزاری مراسم ترحیم با بیان اینکه امکان اجرای زنده گروه موسیقی در قالب شعرهای عرفانی همراه با نی، دف و سه تار در مراسم وجود دارد، به خبرنگار آنا گفت: گروه موسیقی و مداح برای حدود یک ساعت اجرا در مراسم ترحیم دستمزدی از 800 هزار تومان به بالا دریافت می‌کنند که به پشتوانه سابقه 18 ساله این گروه در برگزاری  چنین مراسم‌هایی و همچنین ارائه نمونه کار تصویری پیش از انعقاد قرارداد، در صورت ناراضی بودن بازماندگان هیچ گونه‌ هزینه‌ای از آنها دریافت نمی‌شود.

خانواده متوفی برای اجاره حجله در 6 شب و 7 روز مراسم (از زمان فوت تا پایان شب هفتم) باید هزینه‌ای معادل 120 هزار تومان صرف کنند. همچنین مداح برای هر ساعت اجرای خود 150 تا 350 هزار تومان هزینه دریافت می‌کند که به درخواست فرد سفارش‌دهنده می‌تواند نوحه‌های فارسی  یا ترکی اجرا شود.

یکی دیگر از مدیران این شرکت‌ها هزینه اجاره یک روزه هر میز غذا همراه با رومیزی را 7 هزار تومان، فرش 20 هزار تومان، بخاری 15 تا 70 هزار تومان، سینی سیلور برای چای 4 هزار تومان و چاپ 100 برگ آگهی ترحیم 120 هزار تومان اعلام می‌کند.

به گفته وی،‌ مجموعه کامل خدمات امور متوفی از لحظه فوت تا زمان سالگرد نیز وجود دارد. نمایندگان شرکت برای ویزیت فرد سفارش‌دهنده به مراسم عزاداری مراجعه می‌کنند و درباره همه خدمات مورد نیاز برگزاری مراسم از قبیل غذا، رستوران، رزرو مسجد، نیروی خدماتی و ... اطلاعات می‌دهند و در صورت درخواست هر یک از این خدمات، قرارداد در محل منعقد می‌شود.

او می‌افزاید: درصورت کم بودن تعداد اقوام و یا آشنایان نزدیک به متوفی برای گرم شدن مراسم ترحیم، نیروهایی به ظاهر عزادار و البته با پوششی کاملا شیک و آراسته به صورت ساعتی در مراسم حضور می‌یابند. همچنین هیچ محدودیتی برای تعداد افراد و یا ترکیب نیروها متشکل از آقا و خانم وجود ندارد.

به گفته او، هزینه هر ساعت حضور یک خانم در مراسم ترحیم به عنوان فرد داغدار 30 هزار تومان و هر ساعت حضور آقا 40 هزار تومان است.ارسال توسط حیدر امیرپور

داستان نصوح، مردی که در حمام زنانه کار می کرد

  • شنبه, 10 آبان 1393

نصوح مردى بود شبیه زنها ،صدایش نازک بود صورتش مو نداشت و اندامی زنانه داشت او مردی شهوتران بود با سواستفاده از وضع ظاهرش در حمام زنانه کار مى کرد و کسى از وضع او خبر نداشت او از این راه هم امرارمعاش می کرد هم ارضای شهوت.ادامه مطلب
ارسال توسط حیدر امیرپور
مرتبه
تاریخ : جمعه 3 بهمن 1393
همن ۱۳۹۳

006

کد خبر : 44749

تاریخ انتشار : 8:56 ق.ظ - جمعه 1393/11/3 Print This Post

در محضر بهجت؛

چه بهشتى مى شد دنیا اگر…

چه کنیم تا در برابر نعمت هاى خدا سپاسگزار باشیم؟ چگونه انسان این همه نعمت الهى را بر خود نقمت و عذاب مى کند؟

گروه فرهنگی گفتمان نیوز، چه کنیم تا در برابر نعمت هاى خدا سپاسگزار باشیم؟ چگونه انسان این همه نعمت الهى را بر خود نقمت و عذاب مى کند؟

 خداوند سبحان مى فرماید: «أَلَمْ تَرَ إِلَى الَّذِینَ بَدَّلُواْ نِعْمَتَ اللَّهِ کُفْرًا وَ أَحَلُّواْ قَوْمَهُمْ دَارَ الْبَوَارِ»(۱) آیا ندیدى کسانى را که نعمت خدا را به کفران و ناسپاسى مبدّل نمودند، و قوم خویش را در سراى نیستى و نابودى جاى دادند.

 چه بهشتى مى شد دنیا براى ما انسان ها اگر حرف شنو بودیم و به نداى قوه ى عاقله گوش مى کردیم، نیرویى که هر عاقل آن را دارد.
اگر همه ى مردم دنیا اتّفاق مى کردند که عقل (نه غرایز و امیال و شهوات) حاکم باشد ولو به این منتهى شود که عاقل را حاکم کنند، دنیا براى آن ها بهشت مى شد و همگى در آسایش و امنیّت و راحتى به سر مى بردند.

امتیاز انسان از سایر حیوانات به عقل است.

 آیا رواست که عقل را مُهْمَل کنیم و از کار بیندازیم و کنار بگذاریم و زندگى را براى خود و دیگران تلخ و ناگوار کنیم؟!

۱٫ سوره ى ابراهیم، آیه ى ۲۸٫

منبع: bahjat.ir

BalatarinCloobGoogle PlusFacebookTwitterLinkedin


ارسال توسط حیدر امیرپور
کد خبر: 81471414 (4457856) | تاریخ خبر: 30/10/1393 | ساعت: 8:21|

' احترام باران ' به پاس مقام شامخ رسول اعظم (ص) در گیلان

رشت - ایرنا - جشنواره ' احترام باران ' به پاس شأن شامخ پیامبر اکرم (ص) برای حضور هنرمندان تجسمی استان از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شفت طرح ریزی شده است.

' امیر مصباح ' رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شفت روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هنر زبان گویا و مانایی است و به همین روی از هنرمندان تجسمی استان در سه رشته خوشنویسی، نقاشی و قطعه ادبی خواسته شده ارادت خویش به ساحت مقدس پیامبر عظیم الشأن اسلام را با زبان هنر بنگارند.

وی اظهار کرد: مقام شامخ حضرت رسول (ص) به قدری وسیع است که اقدام توهین آمیز مجله فرانسوی و امثال آن خدشه ای به این مقام وارد نخواهد کرد و احترام باران، تنها جشنواره ای برای واگویه های هنری هنرمندان استان است .

وی تصریح کرد: هنرمندان در رشته های یادشده می توانند آثار خویش را تا نهم بهمن ماه به دبیرخانه این جشنواره به آدرس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شفت ارسال کنند.

مصباح یادآور شد : برای شش نفر برگزیده این جشنواره جوایز نفیسی در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: جشنواره ' احترام باران ' با همکاری سپاه پاسداران، آموزش و پرورش و کانون پرورش فکری و نوجوانان شفت برگزار می شود.

شهرستان شفت در 25 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.ک/3

1881/695

انتهای پیام /*


ارسال توسط حیدر امیرپور
مرتبه
تاریخ : شنبه 27 دی 1393

روایات مختلفی به بیان آثار، فوائد و ویژگی هایی که بر دعا کردن برای تعجیل فرج مترتب است، پرداخته است که به پاره ای از آنها اشاره می کنیم.

1- فرمایش حضرت ولی عصر (علیه السّلام) : بسیار دعا کنید برای تعجیل فرج که فرج شما در آن است.

2- این دعا سبب زیاد شدن نعمت می شود.

3- اظهار محبت قلبی است.

4- نشانه ی انتظار است.

5ادامه مطلب
ارسال توسط حیدر امیرپور
مرتبه
تاریخ : جمعه 26 دی 1393


ارسال توسط حیدر امیرپور

پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۳۵
مرجع : حج
لوستر كم نظیر زبان حال حضرت رقیه (ع) برای نصب در حرم مطهر امام حسین (ع) به كربلای معلی رسید.این لوستر از جنس سنگ مرمر سفید قروه و سنگ یشم هند كه سخت‌ترین و زیباترین سنگ در دنیاست، ساخته شده است.
اثری كم‌نظیر در حرم أباعبدالله(ع) +تصاویر
به گزارش افکارنیوز،، استاد سید «حسن میره ای» سازنده این لوستر با تاكید بر این كه طرح این لوستر ابداعی بوده و به هیج وجه نمونه آن در جهان وجود ندارد، گفت: این لوستر در مدت ۷ سال ساخته شده و تماما كار دست می‌باشد و به هیچ عنوان از دستگاه برای ساخت آن استفاده نشده است.

وی با بیان این كه در ساخت این لوستر یك سری رموز اادامه مطلب
ارسال توسط حیدر امیرپور
روایتی از مولا علی(ع)؛
امیر المؤمنین علی(ع) می فرمایند:زمانی كه میت را داخل در قبر می كنند خداوند دو ملك به سراغ او می فرستد.
به گزارش خبرنگار معارف باشگاه خبرنگاران، امیر المؤمنین می فرمایند :زمانی كه میت را داخل در قبر می كنند خداوند دو ملك به سراغ او می فرستد.(اسم آنها منكر و نكیر است )اول چیزی كه از آن سؤال می كنند از پروردگارش است ، سپس ازپیامبر و بعد از آن از امام و ولی او سوال خواهند نمود .

پس از آنكه میت را در قبر گذاشتند و با خاك رویش را پوشاندند باذن الهی دو فرشته از جانب خدا ، به صورت هولناك و وحشت انگیز وارد قبر می شود. آن دو فرشته به فرموده امیر المؤمن : موی بدنشان آنقدر بلند است كه روی زمین كشیده می شود و با انیاب خود زمین را می شكافند ، صدائی دارند چون رعد قاصف ، دیدگانی چون برق خاطف ، برقی كه چشم را می زند ، میت را مورد سوال قرار می دهند .لحظات هولناك ، وحشتناك ، سخت و كمر شكن برای میت آغاز می شود . سعادتمند كسی است كه در دنیا مؤمن بوده و با انجام اعمال نیك توشه و آذوقه برای آخرت مهیا كرده باشد . اولین سوال قبر درباره پروردگار بی همتاست خواهد بود‌:ادامه مطلب
ارسال توسط حیدر امیرپور
006

کد خبر : 42737

تاریخ انتشار : 9:17 ق.ظ - چهارشنبه 1393/10/24 Print This Post

در محضر بهجت؛

امام زمان (عج): آیا خیال مى‏ کنید که ما از حال شما مطّلع نیستیم؟!

زندگى ما به این صورت بود که دو ماه در ناز بودیم و دو ماه هم چیزى نداشتیم. پیش از این در کتاب حاجى نورى ـ رحمه‏ اللّه‏ ـ حال کسانى را که توسل و تشرّف به امام زمان ـ عجّل‏ اللّه‏ تعالى‏ فرجه‏ الشّریف ـ داشته‏ اند را خوانده بودم، تا این که شبى به ذهنم رسید که براى رفع تنگدستى به حضرت حجّت ـ عجّل‏ اللّه‏ تعالى‏ فرجه‏ الشّریف ـ متوسّل شوم

گروه فرهنگی گفتمان نیوز، نجّارى بیش از ده سال پیش مى‏ گفت که قبل از سى‏ سال ـ که تا حالا چهل سال مى‏ شود ـ( حضرت استاد ـ مدّظلّه ـ این جریان را بیش از ده سال پیش بیان فرموده‏ اند. بنابراین، تا کنون حدود پنجاه سال از این ماجرا مى‏ گذرد.) ، زندگى ما به این صورت بود که دو ماه در ناز بودیم و دو ماه هم چیزى نداشتیم. پیش از این در کتاب حاجى نورى ـ رحمه‏ اللّه‏ ـ حال کسانى را که توسل و تشرّف به امام زمان ـ عجّل‏ اللّه‏ تعالى‏ فرجه‏ الشّریف ـ داشته‏ اند را خوانده بودم، تا این که شبى به ذهنم رسید که براى رفع تنگدستى به حضرت حجّت ـ عجّل‏ اللّه‏ تعالى‏ فرجه‏ الشّریف ـ متوسّل شوم. دو رکعت نماز خواندم و به آن حضرت متوسّل شدم. فردا صبح که مى‏ خواستم به مغازه‏ ام بروم مبلغ پنج تومان در جیبم بود، یک تومان آن را براى خود برداشتم و چهار تومان باقى را براى تهیه‏ ى نان و خوراک به خانواده دادم و از خانه بیرون آمدم و به مغازه رفتم. تا ظهر خبرى نشد، اهل بیت هم رفته بود از خواهرش مقدارى قرض کرده و غذایى شبیه اشکنه براى نهار تهیه کرده بود. نهار آماده شد سر سفره بودم و تازه یک لقمه خورده بودم که شنیدم در خانه را مى‏ کوبند. رفتم در را باز کردم، کوبنده‏ ى در گفت: آقازاده‏ هاى تهرانى در منزل آقا میرزا على محمّد یا عبدالمحمّد هستند و شما را هم براى نهار دعوت کرده‏ اند که آن جا باشید، از خانه بیرون شدم و نزد آقا میرزا محمّد که در تهران معروف بود رفتم. عدّه‏ اى نزد او بودند، آقاى زاهد هم آن جا بود. پس از آن که جمعیّت نهار خوردند و رفتند، و من و چهار نفر و آقاى زاهد ماندیم. که در اثر سرما زیر کرسى نشسته بودیم و غافل از همه چیز سیگار مى‏ کشید، آقاى زاهد بدون مقدمه فرمود: در نجف مدرّسى بود به نام آقا سیّد حسن که در شبانه روز یک بار بیشتر نمى‏ توانست به خانواده‏ى خود نان بدهد، وى گفت: بنا گذاشتم براى رفع تنگدستى و گشایش روزى، چهل روز به خدمت صاحب ـ عجّل ‏اللّه‏ تعالى‏ فرجه‏ الشّریف ـ عریضه بنویسم و نوشتم. روز چهلم که عریضه نوشتم غافل از این که روز چهلم است، در خانه تنها نشسته بودم و خانواده هم در خانه نبودند، درِ خانه هم بسته بود، از پشت دیوار خانه، از بیرون صدایى به گوشم رسید که: آقاى آقا سیّد حسن! با خود گفتم: قطعا خیال است، چون کسى در خانه نیست که مرا به اسم صدا کند. در هم بسته بود، لذا اعتنایى نکردم، بار دیگر صدا تکرار شد: آقاى آقا سیّد حسن، فرزند آقا سیّد حسین خیال مى‏ کنید که ما از حال شما مطلع نیستیم؟! این بار برخاستم و به طرف صدا رفتم، کسى را ندیدم؛ ولى آن صدا به مانند آبى بود که بر روى آتش درونى من ریخته شد. و بعد از آن احساس کردم که گویا اصلاً به هیچ چیز احتیاج ندارم! کسى که سر تا پا حاجت و نیاز بود و پولى هم به او نداده بودند، با عنایت آن صدا سر تا پا غنى و بى نیاز شد! وقتى آقاى زاهد این ماجرا را نقل کرد، دیگر یک کلمه حرف نزد. نجّار گفت با خود گفتم: نکند این ماجرا را براى قضیه‏ ى من مى‏ گوید که خیال مى‏ کنید که ما از حال شما مطلّع نیستیم؟! زیرا دیشب من نماز خواندم به آن حضرت ـ عجّل‏ اللّه‏ تعالى‏ فرجه‏ الشّریف ـ متوسّل شدم. شاید من چیزى را از آن حضرت مى‏ خواهم که به صلاحم نیست، لذا ناراحتى درونى و اندوه من هم مثل این که آب روى آتش بریزند، حلّ شد بدون این که یک پول و یا وعده‏ى پول بدهد راحت شدم و براى من روشن شد که من مثل طفل مریض و بیمارى هستم که سرکه و ترشى مى‏ خواهم ولى برایم ضرر دارد، آیا پدر و مادر مهربان در این صورت آن را به من مى‏ دهند؟ هرگز. محال است که بدهند. معلوم مى‏شود استغنا و غنى( بى نیازى و دارایى) مربوط به قلب است نه به پول و کسب و سرمایه و ثروت. این‏ها همه باطل و خیال است.ارسال توسط حیدر امیرپور
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 23 دی 1393


ارسال توسط حیدر امیرپور
مرتبه
تاریخ : دوشنبه 22 دی 1393
حرف‌های درگوشی امام جعفر صادق(ع)
دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۳:۰۰
مرجع : سبک زندگی
حرف‌های خوب و از سر دلسوزی شنیدنش حتی اگر زیاد هم تکرار بشود اما باز هم ارزش گوش دادن و فکر کردن دارد؛ درست مثل حرف‌های امام جعفر صادق (علیه‌السلام). ایشان به خصوص برای جوانان در مورد دوست یابی، ازدواج، تحصیل و ... توصیه های کاربردی دارند.
حرف‌های درگوشی امام جعفر صادق(ع)
به گزارش افکارنیوز،امام خطاب به یکی از یاران خود چنین بیان کردند: «هیچ گاه دوست ندارم یکی از جوانان شما را ملاقات کنم مگر اینکه در یکی از دو حال، شب و روز خود را بگذراند؛ یا عالم باشد یا طالب علم» *
انتخاب دوست هم یکی از اختصاصات دوره جوانی و زندگی انسان است که تأثیر بسیاری در سرنوشت انسان دارد. امام صادق (علیه‌السلام) در مورد اهمیت دوستی و لزوم توجه جوان در انتخاب دوست نیز چنین متذکر شده‌اند: «دوستان سه دسته هستند. اول کسی که مانند غذا در هر زمان به او نیاز هست و او دوست عاقل است.
دسته دوم دوستانی که برای انسان مانند بیماری، رنج آور هستند. یعنی دوست احمق و نادان است و بالاخره دسته سوم از دوستان آن‌هایی هستند که وجودشان برای جوان همانند داروی حیات بخش است، و آن رفیق روشن بین و اهل تفکر است.»**

ازدواج به موقع هم از موارد مورد تاکید این امام بزرگوار است. امام صادق (علیه‌السلام) بر ازدواج جوانان تأکید فراوان داشته و می‌فرمودند: «دو رکعت نماز که فرد ازدواج کرده می‌خواند بر ۷۰ رکعت نماز یک فرد مجرد برتری دارد.»***

*(آمالی شیخ طوسی، ص ۳۰۳)
**(بحارالانوار، ج ۷۵، ص ۲۳۷)
***(روضة الواعظین، ج ۲، ص ۳۷۴)
کد مطلب: 388372


ارسال توسط حیدر امیرپور
حدیث پارسایی
با محوریت مباحث و کارنامه علمی مرحوم آیت الله مجتبی تهرانی (ره)

حیات طیبه در «حدیث پارسایی»بررسی می شود

خبرگزاری تسنیم: دهمین نشست از سلسله نشست های مذهبی حدیث پارسایی با موضوع «حیات طیبه»، یکشنبه ۲۱ دی ماه در فرهنگ سرای سرو برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم ؛ سلسله نشست های حدیث پارسایی با اشاره به مباحث ولایی از مجموعه گذری بر زندگی عالم ربانی و مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی حاج آقامجتبی تهرانی (ره) است که با هدف گسترش و تعمیق شناخت شهروندان از الگوهای دینی برگزار خواهد شد.

در نشست دهم که با موضوع «حیات طیبه» است، به مروری بر زندگی، دوران تحصیل، هجرت به نجف، تحصیل در محضر حضرت امام (ره)، تشکیل جلسات اخلاق و تفسیر در بازار تهران، دورس خارج و خدمت صادقانه 40 ساله حاج آقا مجتبی تهرانی (ره) پرداخته می شود.

علاقه مندان جهت شرکت در این نشست می توانند فردا یکشنبه 21 دی ماه، ساعت 10 صبح به فرهنگ سرای سرو به نشانیخیابان ولی عصر (عج)، ضلع شمالی پارک ساعی، َکوی ساعی یکم مراجعه و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 88676904 – 88651786 تماس حاصل و یا به درگاه اینترنتی .irsarv.farhangsara مراجعه نمایند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبطارسال توسط حیدر امیرپور
(تعداد کل صفحات:93)      [1]   [2]   [3]   [4]   [5]   [6]   [7]   [...]  

آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin